İZMİR HAKKINDA - Kaplıca ve Ilıcalar

KAPLICA ve ILICALAR

İzmir ve çevresinde çok sayıda kaynak,kaplıca ve içme suları bulunmaktadır.Bu kaynaklar ve şifalı kaplıcalar daha çok madensel tuzlar yönünden zengin olduğundan hekimlerin önerisiyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

BALÇOVA KAPLICALARI

Homeros'un destanlarında, coğrafyacı Strabon'un eserlerinde adı geçen, "Agamemnon Kaplıcaları" antik dönemlerden bugüne şifa yurdu olarak kullanılmaktadır. İonların Ege sahillerine geçtiği dönemlerde, İskender Orduları'ndan bir grubun yaralarını tedavi ettikleri bu kaplıcalar, o dönemde büyük kullanıma sahip olmuş, yapılaşmalar getirilmiş ve geliştirilmiştir. Burada antik dönem kalıntılarına rastlanmamakla birlikte tarihi kaynaklardan kaplıcalar geçmişi hakkında bilgi edinilmektedir. 1763 yılında Elfont Meil isimli bir Fransız tarafından yeniden ortaya çıkarılan Agamemnon Kaplıcaları o tarihten sonra yeniden inşa edilmiş konaklama üniteleri de eklenerek günümüze kadar gelmiştir. Bugün Balçova Kaplıcaları olarak anılan bölgede,sıcak su çamur banyosu ve içme suları bulunmaktadır. Halen konaklama tesislerinin bulunduğu Balçova Kaplıcaları daha çok üst solunum yollarının kronik iltihabları, nefritler, bazı iltihaplar, romatizma sendromları, metabolizma ve deri hastalıkları gibi durumlarda yararlı olmaktadır. Balçova Kaplıcalarında bulanan şifalı su sodyum bikarbonat ve klorür ihtiva etmektedir. 63 derece sıcaklıkta olan kaplıcalarda 3.3 oran değerinde radyoaktivite bulunmaktadır. Ve mükemmel sayılabilecek bir otel ile hizmet sunmaktadır.

BAYINDIR ILICALARI

Bayındır Ilıcası,Bayındır'ın kuzey doğusunda Turgutlu Yolu üzerinde 8 km uzaklıktaki Ergendi Ilıcası Dreceköy Kaplıcası'ndan oluşmaktadırBirbirine 15 dakika uzaklıkta bulunan kaplıcalardaki su sıcaklığı ortalama 40 derece dolaylarındadır.Kükürt ve sodyum hidrokarbonat ihtiva eden kaplıcaların daha çok romatizma ve deri hastalıklarının tedavisinde başarılı olduğı belirtilmektedir.

BERGAMA KAPLICALARI

MAHMUDİYE ILICASI

Suları 26 derece sıcaklıkta bulunan ılıcada radyoaktivite oranı yüksektir.Sodyum açısından zengin olan ılıca da kalsiyum yoktur.Bu nedenle köylüler tarafından çamaşır suyu olarak da kullanılmaktadır.Cilt hastalıklarına faydalı olduğu belirtilmektedir.

PAŞA ILICASI

Bergama'nın 15 km kuzeyinde Paşa Köyü'ndedir.Ziyaretçilerin daha çok baraka veya çadırlarla konakladığı ılıcanın sıcaklık ve madensel tuzları yönünden fakir olan suları banyo olarak kullanılmaktadır.Kronik Romatizma,gıda metobolizması bozukluğundan,yaşlılıktan ileri geln düşkünlük halleri,böbrek ve kadın hastalıklarında da bu sulardan yararlanılmaktadır.Açık yaralara pansuman yapıldığında yumuşatıcı bir etkisi görülmektedir.

GEYİKLİDAĞ ILICASI

Bergama'ya 4 km uzaklıkta bulunan Güzellik Ilıcası kubbeli ve iki mermer havuzlu bir kaplıcaya sahiptir.Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulduğu belirtilen kaplıca " Eskülap Banyoları " adı ile yüzyıllarca ününü sürdürmüştür.Bugün ağaçlık bir alanda bulunan kaplıca bitişiğinde,Bergama Belediyesi'ne ait bir otel ve bungalovlar bulunmaktadır.Kaplıca suyunun sıcaklığı 35 derece dolaylarındadır.Sodyum bikarbonat ve sülfat bulunan kaplıca suyunun romatizma,nefralji kalp hastalıkları ile nevresteni,dimağ yorgunlukları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.Ayrıca kaplıcaların yağlı ve seboraik deriler üzerinde güzelleştirici bir etkide bulunduğu yaygın bir kanıdır.Hatta bu anlamda tarihte Kleopatra'nın da Bergama'yı ziyaretinde bu kaplıca da yıkanıp güzelleştiği rivayet edilir.Kaplıca suyunda 1.5 eman değerinde oldukça yüksek radyoaktivite bulunmaktadır.

DEREKÖY ILICASI

Bergama'nın batısında Altınova(Ayazment) Bucağı'nın 15 km. doğusunda bulunan ılıcada bir hamam bulunmakta ve sularu ağrılara iyi gelmektedir.

HAYDAR ILICASI

Bergama'nın kuzeyinde Kozak Bucağı'na bağlı Ilıca Köyü'ndedir.Roma döneminden kalma bir hamam kalıntısından başka bir yapı bulunmamaktadır.Ilıcanın sıcak ve kükürtlü sularından hareket sisteminin ağrılı hastalıklarında ve deri hastalıklarında yararlı olmaktadır.

DİKİLİ ILICALARI

NEBİLER KAPLICASI


Nebiler Kaplıcası Dikili Ayvalık karayolunun 4 km sağında yer alır.Suyun sıcaklığı 55-75 derece arasında değişir.Yöredeki gereksinmeyi karşılayacak oranda tesislerin bulunduğu kaplıca suyunda hidroasetat iyonu ihtiva ettiği bilinmektedir.

BADEMLİ ILICASI

Dikili'den 15 km uzaklıkta olup,sularının sıcaklığı 41 derecedir.Arsenik ve hidroasetat içerdiği bilinmektedir.

KAYNARCA

Dikili'nin 10 km doğusunda bulunan Kaynarca Çamuru 3 km çapında ve ortasında çok sıcak sular kaynayan sazlı bir bataklıktadır.Deri ve ağrılı kadın hastalıkları tedavisinde kullanıldığı bilinmetedir.

MENEMEN ILICALARI

DENİZ ILICASI


Menemen'in kuzeybatısında Aliağa Çiftliği bucak merkezinin 15 km batısındadır.Sular bir magaranın içinde kaynamaktadır.Eski dönemlerde kayalar yontularak kaynağın doğal bir hamam içinde kalması sağlanmıştır.Travmatik nedenlere bağlı kaynaması gecikmiş kırıklar,kemik sisteminin bazı hastalıkları,kan dolaşımı bozuklukları ve benzeri rahatsızlıklar duyanlar bu sulardan yararlanmaktadırlar.

VİLİÇYA ( Ilıcagöl ) ILICASI

Menemen'in kuzey batısında Ilıcagöl bataklığının batı kenarındadır.Basit bir kaplıca binası vardır.Bataklığın etrafı duvarlarla çevrili olup içindeki çamur ılıktır.Su ve çamur banyosu biçiminde uygulanan tedavide ılıcanın sıcak ve kükürtlü suları romatizma,deri hastalıkları,safra ve idrar yolu taşlarının düşürülmesi gibi durumlarda yararlı olmaktadır.

TİRE ILICALARI

TAVŞAN ADASI ILICASI

Tire ilçe merkezinin 15 km güneybatısında Uzgur Köyü yanında ve Elem Gölü (Bozköy) civarındadır.Ilıcanın çok sıcak olan suları banyo ve içme olarak kullanılmaktadır.Banyo olarak kullanıldığında romatizma ve deri hastalıkları,çocuk ve kadın hastalıklarına iyi gelmekte,içme olarak kullanıldığı zaman ise akciğer ve gıda metabolizması hastalıklarında yararlı olduğu söylenmektedir.

ÇEŞME ILICALARI


ÇEŞME ILICASI

İzmir-Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme'ye 5 km uzaklıkta deniz kıyısında bulunan ılıca plajı ve ılıcası aynı yerde olan dünyanın en ilginç ve zor bulunur ılıcalarından biridir.Suların sıcaklığı 58 derece dolaylarındadır.İçinde sodyum klorür,potasyum klorür ve magnezyum klorür bulunmaktadır.Romatizmanın kronik her şekli,gut,şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm,kadın deri hastalıkları,karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarında yararlı olmaktadır.

ŞİFNE (Reisdere) KAPLICASI


Çeşme Ilıcaları'nın kuzey doğusunda Şifne Körfezi'nin küçük bir yarımada üzerinde bulunan etrafında çeşitli konaklama ve yeme içme tesisleri yer almaktadır.Büyük bir genel havuzu ve sıra banyoları bulunur.Suyu sodyumklorür ve kalsiyum ihtiva eder.Ayrıca kaplıca kaynaklarında sıcaklık 38 derece radyoaktivite oranı ise 5.3 emandır.Romatizma,raşitizm,kadın ve idrar yolu hastalıkları,mide ve bağırsak rahatsızlıkları,egzama ve kan çıbanı gibi deri hastalıklarında da yararlı olduğu bilinmektedir.

SEFERİHİSAR ILICALARI

CUMALI ILICASI


Seferihisar İlçesi'nin 15 km güneydoğusunda Kovacık Köyü eteklerinde birbirinden birkaç yüz metre uzaklıktaki kaynaklardan oluşan ılıcada sıcaklık 55-65 derece arasında değişmektedir.Bol karbondioksit ihtiva eden tuzlu sulara sahip ılıca romatizma ve deri hastalıklarıyla üst solunum yolları ve kırıklar için yararlı olmaktadır.

KARAKOÇ KAPLICASI


Seferihisar'ın 17 km güneydoğusunda Kavakdere Köyü yakınlarındadır. Sularında karbondioksit, sodyumklorür ve bikarbonat bulunur. Banyo olarak kullanıldığında romatizma, deri hastalıkları ile raşitizm' e , içme olarak kullanıldığında ise mide ve barsak bozukluklarına iyi gelmektedir.

KELALAN ILICASI

Seferihisar'ın 20 km doğusundadır.Ilıcanın çok sıcak suları romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

URLA ILICALARI

MALKOÇ İÇMELERİ

İzmir-Çeşme karayolunun 41.km'de " İçemeler " diye anılan bölgede yer alan ılıca suları karbondioksit ve sodyum klorür ihtiva etmektedir.Ilıca etrafında bulunan kamping ve oda türü konaklama tesisleri bölgesel ihtiyaca cevap verecek durumdadır.Deniz kenarında bulunan ılıcanın mide ve barsak tedavisinde yararlı olduğu belirtilmektedir.

GÜLBAHÇE ILICASI

Urla İlçe Merkezi'nin 15 km batısında Gülbahçe Körfezi'nin deniz kenarında bulunan ılıca aynı zamanda bir hamama sahiptir.Su sıcaklığı 17 derece olan ılıca,romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.